Hírek : „Istennek titka van mindenkivel” - Pápai Istvánné Páhi Emma néni
„Istennek titka van mindenkivel” - Pápai Istvánné Páhi Emma néni
2011.02.11. 18:14
Pápai Istvánné Páhi Emma mesemondó néni 1932-ben született a Bodrogközben, a tündérlakta Karcsán. Meséinek nagy részét gyerekkorában hallotta és tanulta, egyik mestere Kovács nanó még a csillagokból tanulta meséit./juhász feleség volt/ Vannak olyan meséi is, amelyeket saját sorsáról, mások életéről szerkesztett rendkívül jó kompozíciós képességgel. Ilyen életmeséket a mai napig is költ, rádiófelvétel is készült róluk "Mese születik" címmel. Autentikus előadásmódjában megfigyelhető a mesemondó és a hallgatóság különleges kapcsolata, valamint a magyar népmesére jellemző formakincs és a mesei szerkezet spontán alakulása. Előadásmódja színes élénk, az élő szó művészete. Amikor mesélni kezd, megszűnik számára a külső világ, mintha révületbe esne.
Mesemondásáért 1972-ben megkapta a Népművészet Mestere kitűntetést.
/Ki ne ismerné a nagy mesélőt, Emma nénit? Gondolom Őt sem kell bemutatnom az olvasóknak, az ifjabb generáció kedvéért ollózgattam egy kicsit a róla megjelent cikkekből - szerk./
Nagy repetoárja van: Nagy Géza, helybeli tanár 1970-ig 150 meséjét jegyezte le. Ma is állandó közönsége előtt rendszeresen mesél. Előadásmódja színes, élénk. Nem gesztikulációval és arcjátékkal köti le a figyelmet, hanem hangjának színezésével. Az ún. laza, kötetlen felépítésű mesék kedvelője.
Emma néni így vall a mesei hagyományvonaláról: "Kovács mama maga volt a Jóságos Tündér.a csillagokból mondta a meséket, ezt a tudományt én vettem át tőle. .A mese az Öregektül tanult régi néphagyomány, ugyanonnan származik, mint az ima...A meséhez nyitott elme kell."
"Pápai Istvánné – az utolsók közül, akik az öregektől tanult mesemondásával éli és élteti a mesét. Életében és meséiben a meseszerzés a legfontosabb. Szomszédairól, családjáról és az őt meséért meglátogatókról kitalált meséi az úgynevezett életmesék világhírűvé tették.
Karcsán, ahol valaha – amikor az emberek még hittek bennük – tündérek táncoltak a folyó vizén, áll egy ház: Emma néni szülőháza. Ott kapta Emma néni a szomszéd asszonyon keresztül a csillagokból a mesemondás képességét. Oda gyűltek esténként a nyári konyhába a falusiak, hogy Emma nénitől tündérmeséket hallgassanak, vagy a saját életmeséjüket."
Halmy György és Balázs Csilla
"Mesés hagyományok-hagyományok meséi" meseiskola
A karcsai parasztasszonyt, Emma nénit, különleges képességgel áldotta meg sorsa. Meséi az írott és íratlan szabályokat betartva, meglepőbbnél meglepőbb fordulatokat teremtve, annak talaján újabb és újabb meséket szőve szentélyt építenek a hagyománynak. Felismerte ezt a környék mesegyűjtője, Nagy Géza is, kinek könyveiben, a "Bodrogközi mesék" több kötetében is számtalan Páhi Emma és családja által elmondott mese szerepel és felismertem én is, kinek lelkében sokakhoz hasonlóan gyökeret vert a "mesefa", melyet azóta is féltve gondozok, ápolok, nevelgetek.
Visszatérő kérdés és probléma a képek megnézése a honlapon, ezért a látogatóknak nyújtok egy kis segítséget ez ügyben. A képeket megtekinteni a következőképpen lehet: vagy fel kell telepíteni a felkínált Silverlight programot és akkor diavetitéses formában lehet megnézni a képeket, vagy ha ez nem jön össze, akkor mozilla firefox böngészővel nyitják meg az oldalt, azon belül a képek menűpontot, a program felkinálást nem fogadják el, hanem bezárják, "x" majd az "OK" gomb és akkor megjelennek a képek. Jó böngészést mindenkinek - szerkesztő.